Londonban kiállítottak egy Stuart Mária-portrét, amelyet régebben kis híján kidobtak, mert hamisítványnak gondolták. A londoni Nemzeti Portrégaléria 1916-ban vásárolta az ovális miniatúrát 2 ezer mai fontnak (800 ezer forintnak) megfelelő összegért. Nem sokkal később azonban azt találták, hogy a 16. századi uralkodónő portréja valójában a 18. században készült. A megállapítás óta a festmény egy raktárban porosodott.
Egészen addig, míg a 16. századi gyűjtemény kurátora modern röntgenes eljárással újra meg nem vizsgáltatatta a képet. Kiderült, hogy a 18. századi festmény alatt egy régebbi van. A festményt hordozó deszkán később megtalálták a Maria Scotiae (mária szkócié) vagyis Skóciai Mária latin feliratot. Megállapították a deszka korát is: eszerint a fát 1560 és 1592 között vághatták ki.
Stuart Mária 1542 és1587 között élt.
Így a kis portré sokkal értékesebb, mert meglehet, hogy még Stuart Mária életétben vagy nem sokkal halála után készült. A skót királynő legtöbb arcképét jóval halála után, képzelet alapján festették.
Stuart Mária a brit történelem egyik legizgalmasabb alakja, mivel buzgó katolicizmusával veszélyt jelentett protestáns unokatestvérére, I. Ezsébetre, aki Anglia trónján ült. Stuart Máriát összeesküvési ügyekbe keverték, majd hazaárulásért lefejezték.